Byvandring med Gadens Stemmer i København
Om Gadens Stemmer
Alle sanserne er med, når guiderne fortæller og viser, hvor de fandt ly for natten, eller hvor de tog et fix. Fortællingerne sætter tanker i gang og eleverne er velkomne til at stille spørgsmål til guiden undervejs. Det er ofte barske, men virkelighedsnære fortællinger blandet med smil, håb og optimisme. Guiderne hos Gadens Stemmer er social udsatte, der er i meningsfuld beskæftigelse, hvor de med deres fortællinger får løn, samtidig med at de nedbryder fordomme og stigmatiseringer.
Gadens Stemmer er en social økonomisk virksomhed og afviklede i 2023 lidt over 1300 byvandringer, hvor langt størstedelen af grupperne er fra udskolingen og ungdomsuddannelser.
Referencer fra andre lærere
”Det skulle være obligatorisk at alle teenagere fik sådan en livshistorie, som den vores 7. klasse fik sammen med Phillip. Phillip brugte 1,5 time på at tage os igennem et liv og nogle valg der fik alle vores unge mennesker til, at sidde stille og bare lytte. Phillip er en fantastisk formidler, der får lytteren til at sidde tilbage, tabt for ord. flere af vores unge mennesker har meldt tilbage at de virkelig fik noget lærdom med fra turen. Phillip vi ønsker dig ALT godt og ber og håber til at du opnår alle dine drømme. 1000 tak for din tid.”
”Jeg har med min klasse været en tur rundt om Sydhavnen med Preben, som fortæller om sit ubeskriveligt hårde liv. Han fortæller sin historie om udviklingen af hans liv samt hvad han har været igennem for at nå det sted han er i dag.
Mega god fortæller, anbefaler Preben 100%!!!!”.
Det praktiske
- En tur varer 90 minutter med 5 - 6 stop
- Byvandringer afholdes året rundt
- I bestemmer dato og tidspunkt
- I København går guiderne på Vesterbro, Nørrebro, Sydhavn, Amager og Indre By
- I kan være op til 25 deltagere pr. guide
- Turene starter og stopper tæt ved metro og S-tog
- Specielle ønsker til guider, tematikker mv. kan oftest imødekommes
