Fra Enevælde til Grundlov
Eleverne bliver gennem inddragende aktiviteter præsenteret for overgangen fra Enevælde til demokrati, herunder de sidste enevældige konger holding til bl.a. ytringsfrihed og straf.
Eleverne besøger Koldinghus og får gennem fortælling, undringsopgaver og personlig stillingtagen kendskab til de sidste enevældige konger samt Grundlovens indførelse og senere ændringer.
Jeres forberedelse
Eleverne skal inddeles i grupper på tre til brug ved undringsopgaver.
Program
Ankomst – gennemgang af dagens program.
Rundtur på slottet med følgende nedslag og undringsopgaver undervejs:
- Hvilke rettigheder og pligter har eleverne i dag? Havde man samme rettigheder under Enevælden?
- Christian 7., Frederik 6. og Flora Danica – Enevælde, overforbrug og censur. Hvad var straffen for at kritisere Enevælden, Kongen eller kirken for godt 200 år siden?
- Christian 8. – Bondeprotester og folkestyre som et nødvendigt onde.
- Frederik 7. – Martsrevolutionen og Grundlovens indførelse.
- De tre Grundlove 1849, 1915 og 1953 – Rettigheder, kvindekamp og ændringer.
Tag selv stilling:
- Hvad er den vigtigste rettighed i Grundloven?
- Skal kvindelig værnepligt være en del af Grundloven?
Som afslutning på besøget får eleverne et kit til at designe deres eget Grundlovsspil hjemme på skolen. Et eksempel på en kulturteknik, som de kan inspirere til at fremstille produkter til andre emner.
Frederik 7. underskriver Grundloven 5. juni 1849.