Silkeborg Bibliotekerne

H.C. Andersen i Silkeborg

Alle børn kender i dag H. C Andersen, men vidste I, at han flere gange var på besøg i Silkeborg?

Silkeborg Arkiv vil gerne være med til at styrke børns læsekultur og nysgerrighed på lokalhistorie gennem et spændende undervisningsforløb om H. C. Andersen i Silkeborg. 

Efter en kort introduktion til H. C. Andersen, Michael Drewsen og Silkeborg Papirfabrik, læser vi højt af eventyret Flipperne og arbejder med afkodning af gamle bogstaver. Afslutningsvist skal eleverne i mindre grupper fremstille ”papir”-rullinger inspireret af H.C. Andersen, Michael Drewsen og elementer fra Flipperne.

Forløbet kan enten afholdes på Silkeborg Arkiv eller jeres skole.

Afholdes forløbet på Silkeborg Arkiv, tager vi desuden den ene halvdel af klassen med i arkivets magasin, imens den anden halvdel laver ”papiryoga.” Der byttes efterfølgende.

Forløbet kan tilpasses specialklasser. Kontakt os for at høre mere.

Rullinger med motiver fra H.C. Andersens tid i Silkeborg

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
2½ time
Pris:
Gratis
Max deltagere:
30 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
3., 4.
Kompetenceområde:
Dansk - Lytning, Historie - Historiebrug, Historie - Kronologi og sammenhæng
Fag:
Dansk, Historie
Læringsmål:
Viden om H. C. Andersens liv og forfatterskab. Dramatisering af litteratur. Tidsperspektivering af H. C. Andersens eventyr. Forståelse for lokalhistorie.