Koldkrigsmuseet REGAN Vest

HVIS KRIGEN KOMMER - dilemmaspil og rundvisning i REGAN Vest

Vi befinder os i starten af 1980’erne. Danmark er i undtagelsestilstand og verden står på kanten af en atomkrig. Den danske regering er rykket ind i REGAN Vest og skal herfra lede landet igennem den truende krise. Dilemmaspillet foregår i en kopi af situationsrummet fra bunkeren, og i denne totalkulisse skal eleverne agere regering og prøve kræfter med svære dilemmaer, som er inspireret af autentiske øvelsesscenarier fra den kolde krig.
Læringsforløbet består dels af en rundvisning i bunkeren og dels et kontrafaktisk dilemmaspil. Gennem spillets gameplay vil eleverne opleve at skulle tage valg, som kan få alvorlige konsekvenser for landets sikkerhed, befolkningens moral og det demokratiske styre.

Inden besøget har klassen modtaget et historieundervisningsmateriale. Det er meget vigtigt, at klassen har arbejdet med dette materiale inden ankomst. Under besøget bliver klassen delt i to lige store grupper. Den ene gruppe starter med en rundvisning i bunkeren, og den anden spiller samtidig det kontrafaktiske dilemmaspil, hvor eleverne er den danske regering, der skal lede Danmark gennem en eskalerende militær krise. Bagefter bytter de to hold. Mulighed for tilpasning til fx specialklasser i aldersgruppen. 

Se den detaljerede beskrivelse af forløbet på hjemmesiden - https://nordjyskemuseer.dk/laeringscenteretkoldkrigsmuseet-regan-vest/

I kopien af regeringens situationsrum skal eleverne spille den danske regering og i fællesskab tage de beslutninger, der styrer landet gennem krisen.

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
4 timer
Pris:
1500 kr.
Max deltagere:
32 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
9., 10.
Kompetenceområde:
Historie - Historiebrug, Historie - Kildearbejde, Historie - Kronologi og sammenhæng, Samfundsfag - Politik
Fag:
Historie, Samfundsfag
Læringsmål:

• Eleverne får viden om Europas opdeling under den kolde krig.
• Eleverne forstår det trusselsbillede, Danmark stod overfor.
• Eleverne får indsigt i den politiske systemkonflikt, der prægede den kolde krig.
• Eleverne kan redegøre for, hvordan Danmark skulle ledes i en krigssituation.
• Eleverne oplever de dilemmaer, der kan opstå, når et demokrati skal styres i krig.
• Eleverne kan tage stilling til politiske problemstillinger lokalt og globalt og komme med forslag til handlinger.

Se alle tilbud fra: