Kongernes Samling - Amalienborg

HVIS TING KU' TALE (grundskolen)

Fra kælder til kvist fortæller Kongehusets genstande om begivenheder og personer, der har haft betydning for den danske historie. Men hvorfor gemmer vi?

I mødet med museets forskellige genstande får eleverne mulighed for at diskutere nogle af de kulturelle og sociale forskelligheder, der har været gældende igennem tiderne. Med sætningen: ”Hvornår har noget så meget værdi, at det skal gemmes?” i baghovedet skal eleverne arbejde analytisk og kunne stille sig kritiske over for genstandes værdi – historisk eller sentimental.

Genstande kan fortælle om vores historie og om, hvor vi kommer fra. De kan være med til at skabe identitet hos den enkelte gennem erindringer om personlige og historiske begivenheder. Men hvad er grunden til at vi gemmer nogle genstande og smide andre ud? Hvornår har noget så meget værdi, at det skal gemmes, og skal det i så fald gemmes for eftertiden eller bare for egen skyld?

I undervisningsforløbet opnår leverne en sammenhængsforståelse, og bliver derudover gjort opmærksomme på, at genstande kan have en værdi, ikke blot en økonomisk værdi, men også en historisk værdi. Både for den enkelte person og for samfundet.

OBS!: Forløbet foregår i Christian 8.s Palæ, Amalienborg Museet. Indgang via porten nærmest Frederiksgade. Indenfor vil I blive taget imod af vores formidler.

Booking: For spørgsmål er du velkommen til at kontakte vores bookingafdeling på tlf. 33 18 60 55, telefonen er åben tirsdag til fredag kl. 10 til 12, eller på e-mail: booking@kosa.dk. I tilfælde af afbestilling mindre end 14 dage før tidspunktet for turens afvikling vil det fulde beløb blive opkrævet. 

BEMÆRK: Forløbet er gratis for københavnske folkeskoler, når det bookes via Åben Skole. Der tages forbehold for udsolgte Åben Skole-forløb. Tilmelding til et Åben Skole-forløb kan ikke foretages gennem webshoppen! Send i stedet for en mail til booking@kosa.dk eller ring til 3318 6055. Her bedes du oplyse følgende:

  • Ønsket dato for forløbet (gerne flere datoer)
  • Navn og postadresse på skolen
  • Lærerens navn og mobiltelefonnummer
  • Klassetrin/årgang
  • Antal elever og lærere
  • Hvis klassen er en specialklasse uddyb da venligst særlige hensyn

Jeres forberedelse: Forbered eleverne på, at telefoner skal lægges i garderoben inden undervisningens start.

Hvis ting ku' tale
Hvilke historier fortæller genstandene om de personer der har ejet dem?
Foto

Peter Nørby

©

Kongernes Samling

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
1 time
Pris:
550 kr. Gratis
Yderligere priser:
Undervisningsforløbet er gratis for københavnske folkeskoler. Booking kun muligt tirsdag og onsdag
Max deltagere:
28 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
4., 5., 6., 7., 8., 9.
Kompetenceområde:
Billedkunst - Billedanalyse, Billedkunst - Billedkommunikation, Historie - Historiebrug, Historie - Kildearbejde, Historie - Kronologi og sammenhæng
Fag:
Billedkunst, Dansk, Historie, Samfundsfag
Læringsmål:
- Eleverne opnår en sammenhængsforståelse i samspil med et kronologisk overblik.
- Eleverne blive fortrolige med dansk kultur og historie.
- Forløbet styrker elevernes historiske bevidsthed og identitet med henblik på at forstå, hvordan de selv, deres livsvilkår og samfund er historieskabte, hvilket er en forudsætning for at leve i et demokratisk samfund.
- Forløbet giver eleverne viden og færdigheder, så de kan tage reflekteret stilling til samfundet og dets udvikling.
- Eleverne opnår kompetencer, der giver dem mulighed for aktivt at deltage i et demokratisk samfund.
- Elevene opnår en kritisk tænkning samt en forståelse for, hvordan mennesker både påvirkes og kan påvirke samfundet.
- Eleverne opnår en forståelse for hverdagslivet i et samfundsmæssigt perspektiv.
- Forløbet sigter mod at fremme elevernes indlevelsesevne og deres æstetiske, etiske og historiske forståelse.
- Målet med forløbet er at styrke elevernes beherskelse af sproget og fremme deres lyst til at bruge det både personligt og alsidigt i samspil med andre.