Vendsyssel Historiske Museum

I Knuth Beckers fodspor

Tag på litterær byvandring i industrialiseringens Hjørring

Forfatteren Knuth Becker, der slog sine folder i Hjørring i starten af 1900-tallet, tegner i sine romaner et skarpt tidsbillede af en typisk mellemstor by i Danmark under industrialiseringen. Forløbet er todelt. Efter at I på egen hånd har arbejdet med undervisningsmaterialet, som I finder nederst på siden her, kommer skoletjenesten på et besøg på skolen eller i salen i det gamle rådhus i Hjørring, hvor vi sammen arbejder med romanteksterne. Herefter afleverer vi en kuffert med forskelligt kildemateriale til jer og I får en introduktion til, hvorledes I skal arbejde med materialet deri. I kufferten finder I romanuddrag og lokale kilder til de steder i Hjørring, som Knuth Beckers forfatterskab omhandler. Eleverne deles op i grupper. Hver gruppe skal ved hjælp af kufferten lave et produkt, som består i et stop på en byvandring. Et par uger efter besøget fremføres byvandringen for skoletjenesten.

Før forløbet: Inden forløbet med skoletjenesten skal eleverne have arbejdet med undervisningsmaterialet I Knuth Beckers fodspor, som findes som vedhæftet fil nedenfor.

 

Knuth Becker

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
2 timer
Pris:
0 kr. Gratis
Max deltagere:
30 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
8., 9., 10.
Kompetenceområde:
Dansk - Fremstilling, Dansk - Læsning, Historie - Kildearbejde
Fag:
Dansk, Historie
Læringsmål:
Arbejdet med Knuth Becker bidrager til læseforståelsen af ældre romantekster samt ordkendskab og er oplagt i arbejdet med genren autofiktion både som litterær genre og som historisk kilde. I udarbejdelsen af byvandring arbejder eleverne med udvælgelse og brug af lokale historiske kilder.