Jernkystens helte – om strandinger og redningsvæsen
Forløbet giver indsigt i redningsvæsenets baggrund, opståen og udvikling. Gennem fortælling, læringsspil og samtale får eleverne viden om de barske vilkår, Vestkysten bød på. Det var ofte en kamp på liv og død, når strandede skulle reddes.
Hør den spændende historie om Jernkystens helte – redningsfolk, der satte livet på spil for at redde strandede søfolk på Vestkysten. I introduceres for læringsbrætspil ”Jernkystens helte”, hvor eleverne er redningsfolk og skal nå ud og redde de strandede søfolk.
Besøget kan udvides med en guidet tur til Vesterhavet, til Flyvholm Redningsstation med redningsbåden og til Harboøre kirkegård, hvor mange søfolk ligger begravet.
Besøget er velegnet til 4. kl. og opefter. Det tilpasses det enkelte alderstrin.
På hjemmesiden www.jernkysten.dk finder I bl.a. en række beskrivelser og strandingsfortællinger, der kan bruges forud for besøget eller som efterbearbejdning.

Redningsbåden går ud