Viborg Kunsthal

Kunstsamtale - en dialogbaseret omvisning

Mød samtidskunsten på Viborg Kunsthal. Gennem en dialogbaseret omvisning oplever, diskuterer og forholder eleverne sig til den aktuelle kunstscene og de kunstneriske udtryk, der er del af den tid, de selv tilhører.

Med udgangspunkt i den aktuelle særudstilling tager kunstsamtalen afsæt i det konkrete møde, der opstår mellem eleverne, værkerne og kunstformidleren. Omvisningen tilrettelægges i samarbejde med underviseren og målrettes efter det specifikke klassetrin og ønsker.

Udstillinger i skoleåret 2024/2025 - 2025/2026:

24.01.25 - 11.05.25
Memory, Benedikte Bjerre & Johannes Büttner (video, skulptur og installation)

24.01.25 - 11.05.25
Colour Instruments, Christina Augustesen (installation)

23.05.25 - 07.09.25
Traces Of A New Beginning, Atrid Kruse Jensen (fotografi)

22.06.25 - 07.09.25
Unsafe at Any Speed, Tora Schultz (skulptur)

19.09.25 - 11.01.26
Lake Life, gruppeudstilling (mixed media)

19.09.25 - 11.01.26
CYPER CITADEL, Johannes Holt Iversen (video, skulptur, maleri)

Se mere på www.viborgkunsthal.dk 

Kontakt Viborg Kunsthal og hør nærmere - vi skræddersyer løsninger til jer.

Formålet med dette forløb er, at eleverne får kendskab til samtidskunsten – fra den danske og udenlandske kunstscene.

  • Formålet er, at eleverne lærer om samtidskunst og får en forståelse af forskellige medier, og at de bliver i stand til at samtale om kunsten.
  • Igennem kunstsamtalen får de en kulturforståelse og mulighed for at debattere samfundstendenser. De får indblik i forskellige medier og lærer at forholde sig til fx. videokunst, skulpturer eller konceptkunst.

 

En skoleklasser går rundt i udstillingen og snakker om værkerne
Viborg Kunsthal
Foto

Viborg Kunsthal

©

Viborg Kunsthal

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
1 time
Pris:
450 kr.
Max deltagere:
25 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Ungdomsuddannelse
Ungdomsuddannelse:
HF, HHX, HTX, STX, VUC
Fag:
Billedkunst, Dansk
Læringsmål:
Forløbet er med til at fremme elevernes kulturforståelse og mulighed for at debattere samfundstendenser.
Forløbet giver eleverne et indblik i de forskellige medier og lærer dem at forholde sig til fx. videokunst, skulpturer eller konceptkunst.

Se alle tilbud fra: