Musik- og Billedskolen Halsnæs

Mellem lys og mørke i musikken

Med salmer og sange som omdrejningspunkt arbejdes med lys og mørke i dette tværfaglige forløb mellem musik, kristendomskundskab og dansk

På tværs af alle kulturer gør mennesker sig erfaringer med lys og mørke gennem døgnets og årstidernes skiften. I kunsten udtrykkes livets nuancer ofte som symbolske fremstillinger af lys og mørke – og alt det ind imellem. I musikken opleves livets nuancer i både melodier, harmonier og tekstudtryk. Dette får I mulighed for at arbejde med i dette forløb, som er skabt i et samarbejde mellem Halsnæs Musik- og Billedskole og Folkekirkens skoletjeneste Frederiksværk.

Eleverne skal i dette tværfaglige projekt arbejde med lysets og mørkets symbolske betydninger gennem to salmer og tre sange, hvor lys og mørke har en fremtrædende plads i tekstuniverset og/eller i det musikalske udtryk. 

Projektet er formet sådan, at man arbejder hjemme på skolen med materiale og videoer udviklet af Musik- og Billedskolen i samarbejde med Folkekirkens Skoletjeneste. Her øver eleverne sange og salmer og arbejder med teksternes billedsprog samt deres religiøse betydninger. Forløbet afsluttes med en sjov, stemningsfuld og fællesskabende sangevent ledet af Musikskolen. Her samles alle deltagende klasser på tværs af kommunen til sang, leg og refleksion. Afslutningen er den 20. februar 2026  i Frederiksværk kl. 9 – 12. Nærmere information på mail følger efter tilmelding. 

Projektet kræver ikke musikfaglig kunnen, da der både vil være instruktionsvideoer og indspilninger af musikken som hjælp til at øve i klassen.

PROJEKTET INDEHOLDER:

  • 6 -12 lektioners forløb i løbet af januar og februar 2026
  • Lærervejledning/elevopgaver
  • Sang- og salmeindspilninger
  • Afslutning den 20. februar i Frederiksværk kl. 9 – 12. Nærmere information på mail følger efter tilmelding, mulighed for at blive hentet i bus fra/til skolen.

    Læs mere om forløbet hos Folkekirkens Skoletjeneste her
     

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Pris:
Gratis

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
3., 4., 5., 6.
Kompetenceområde:
Kristendomskundskab - Ikke-kristne religioner..., Kristendomskundskab - Kristendom, Kristendomskundskab - Livsfilosofi og etik
Fag:
Kristendomskundskab, Musik
Læringsmål:
Eleverne kan arbejde med symboler i tekst og musik
Eleverne får kendskab til symbolik i lys og mørke
Eleverne udvider sit kendskab til sange og salmer
Eleverne får en fællesskabende oplevelse af at synge sammen