Museum Wibergis

Mod en ny tid: Stemmer fra retsopgøret

Ret eller uret? Undersøg autentiske sager fra retsopgøret på modennytid.dk

Hvad vil det sige at være landsforræder? Hvem dømte man – og hvorfor?


På hjemmesiden modennytid.dk/landsforrædere kan eleverne dykke ned i retsopgøret efter besættelsen og arbejde med ægte personsager, hvor almindelige danskere blev dømt for landsforræderi.

Materialet giver eleverne mulighed for at fordybe sig i autentiske kilder, stille spørgsmål og diskutere komplekse dilemmaer. De skal ikke bare lære, hvad der skete, men også overveje hvorfor, og hvilken betydning det har i dag. Gennem arbejdet får eleverne en forståelse for, at historien ikke kun er sort-hvid, og at moral og skyld kan være svære at placere entydigt.

Materialets opbygning:

  • En introduktion til retsopgøret
  • Fire cases med en introducerende video, autentiske kilder og forslag til arbejdsspørgsmål
  • Lærervejledning til projekt og æstetiske læreprocesser samt idéer til dilemmaer og problemstillinger
  • Inspirationsideer til elevprodukter
  • Ønsker man at udvide temaet, kan man på hjemmesiden ModEnNyTid.dk også finde materiale om tyske flygtninge og modstandsfolk i efterkrigsårene. 

Eleverne skal bl.a.:

  • Undersøge autentiske personsager fra retsopgøret
  • Læse breve, domsudskrifter og politirapporter
  • Reflektere over fotos og satiretegninger
  • Arbejde med kildekritik og perspektivering
  • Diskutere dilemmaer om ansvar, hævn og retfærdighed
  • Producere et afsluttende produkt for eksempel en historisk reportage eller en dramatisering

Forberedelse

 

A. Byvandring

Begynd med en byvandring om besættelsen. Se https://klcviborg.dk/grundskole/besaettelsen-en-byvandring

B. Aktiver forhåndsviden

Vis et temabillede ad gangen og lad eleverne svare på følgende individuelt: 

  1. Hvad foregår der på billedet?
  2. Giv et bud på hvem du ser, hvad der foregår der og hvornår ca. billedet er fra?
  3. Vælg en af personerne på billedet.
  4. Hvad, tror du, personen tænker i dette øjeblik? 

Saml op på klassen: 

  1. Eleverne læser deres replik højt, og de andre elever skal prøve at gætte, hvem tanken tilhører.
  2. Gennemgang af hvem, hvad og hvornår.

Billeder fra perioden kan findes på hjemmesiden.

modennytid.dk

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
4 timer
Pris:
0 kr. Gratis
Max deltagere:
100 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
7., 8., 9., 10.
Kompetenceområde:
Drama - Dramaproduktion, Historie - Historiebrug, Historie - Kildearbejde, Historie - Kronologi og sammenhæng, Kristendomskundskab - Livsfilosofi og etik, Medier - Medieproduktion, Samfundsfag - Politik
Fag:
Drama, Historie, Samfundsfag
Læringsmål:
Dette forløb giver eleverne et lokalt indblik i en national fortælling.

Forløbet understøtter kompetencemål i historie og samfundsfag, herunder:

at kunne anvende historisk metode og vurdere fortolkninger
at kunne tage kritisk stilling til samfundsmæssige problemstillinger
at kunne udtrykke sig om normer, værdier og retfærdighed

Relevante områder fra historiekanon:

Holocaust, jødeaktionen og augustoprøret i 1943
FN's Verdenserklæring om Menneskerettigheder