PENGE – dine, mine og vores
Museet tilbyder skoleklasser en kort introduktion til udstillingen efter aftale, hvorefter den skal ses på egen hånd af elever og lærere.
Udstillingen har seks temaer og udstillingsrum:
1) Hvorfor har vi pengeinstitutter som banker og sparekasser?
2) Arbejdet i banken som bankdirektør med udgangspunkt i finansmanden C.F. Tietgen, som var bankdirektør i Privatbanken fra 1857 til 1896 og fik stor betydning for udviklingen af erhvervslivet i Danmark.
3) Personalets arbejde med penge op igennem det 20. århundrede fra livslang ansættelse til prikkerunder og en teknologisk udvikling fra håndskrevne protokoller til digitalisering.
4) Kundernes penge, fra H.C. Andersen, som var en af de første kunder i Sparekassen for København og omegn, og op til i dag.
5) Børn og unge som bankernes nye kunder. I løbet af det 20. århundrede spiller både pengeinstitutter og skoler en vigtig rolle i forhold til børn og unges finansielle dannelse og økonomiske ansvarlighed, så de får plus på kontoen og en god start på voksenlivet.
6) Filialen i lommen og fremtidens penge.
Da der er begrænset plads, har vi god erfaring med at dele klassen i to hold, hvor det ene starter i denne udstilling og det andet i årets særudstilling, hvor vi giver en kort introduktion og udstillingen herefter ses på egen hånd. I finder information om årets særudstilling på bankogsparekassemuseet.dk
