Ribe VikingeCenter

Spillet om magten (ungdomsuddannelser)

Etik, taktik og politik. En stormands retræte udløser en kamp om indflydelse og ære. Spillet om magten er i gang!

OBS: forløbet kan bookes fra marts-oktober i 2025 og 2026

Hvordan laver man en aftale, hvad kræves det at besidde magten, og hvem har muligheden for at stille sig i spidsen?

I dette forløb spiller vi om magten, og eleverne får indsigt i, hvem der havde magten i vikingetidens samfund, hvordan den udspillede den, og om der er noget af det, der går igen i dag. Forløbet starter med en rundvisning, hvor de bl.a. hører om vikingetidens hierarki, magt- og samfundsstruktur. Derefter inddeles eleverne i tre slægter, der alle skal gøre sig fortjent til at overtage magten i Ripa. Det kræver flere ting, f.eks. viden om loven og at kunne afsige domme, at man er god til idrætterne, og at man står sammen i slægten. Man skal også tænke og handle taktisk og forstå at skabe alliancer og aftaler med andre - og måske kende det rette tidspunkt til at løbe fra dem igen. Spillet slutter med, at magten er blevet fordelt, og der (forhåbentligt) er ro i Ripa. Herefter reflekterer vi over hvilke ligheder og forskelle der er med nutidens magtstrukturer.

 

Der lægges planer om at overtage magten i Ripa.
Der lægges planer om at overtage magten i Ripa.
Foto

RVC

©

Ribe VikingeCenter

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
2½ time
Pris:
1650 kr.
Yderligere priser:
Der skal tillægges entré pr. person. Læs mere på Ribe VikingeCenters hjemmeside. Ved køb af dette forløb får de to første voksne fra institutionen gratis entré.
Max deltagere:
28 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Ungdomsuddannelse
Erhvervsuddannelse:
EUD, EUX, Læreruddannelser, Tekniske skoler
Ungdomsuddannelse:
EUD, EUX, HF, HHX, HTX, STX, VUC
Fag:
Historie, Idræt, Samfundsfag
Læringsmål:
Hvis hele dette undervisningsforløb bliver praktiseret med både forberedelsesdelen, besøgsdelen på Ribe VikingeCenter og opfølgningsdelen, leder dette skoletjenesteforløb frem mod, at eleverne tilegner sig kompetencer i forhold til at opnå læringsmål som beskrevet i lærervejledningen.

Se alle tilbud fra: