Støtte til kunstnermøder i skolen
Dyk ned i en kreativ proces. Udforsk et nyt materiale. Sæt nye perspektiver på et emne i skolen og arbejd tværfagligt med flere fag. Kunstnere kan bidrage til mange ting i undervisningen - skal din klasse også have besøg af en kunstner? Du kan nemt søge 2000 kr. i støtte til besøget.
Kunstnermøder kan være mange ting. Og det kan både være længere forløb eller korte indslag. Måske skal I:
- Besøge et "rigtigt" kunstnerværksted og arbejde med billedkunst
- Lave rim og remser og fede tekster med en forfatter
- Lave musik med professionelle musikere
- Lave en teaterforestilling med en professionel
- Lave ny kunst på skolen som et værk skabt af elever og kunstner i fællesskab
- Redesigne et område af skolen i et samspil mellem kunstner og elever
- Kickstarte et nyt emne med en kunstnerworkshop
- Lave et fedt kunstværksted i en af jeres særlige uger
Vi har afsat midler til at understøtte flere kunstnermøder i skolerne. Derfor kan du nemt søge om 2000 kr. i støtte til din klasses kunstnermøde. Søg støtten ved at skrive til kulturkonsulent Lena på lekrp@halsnaes.dk med info om:
- Kort beskrivelse af projekt/kunstnermøde med budget og hvad de 2000 kr. skal gå til.
- Dit navn, klasse og skole.
Der er løbende ansøgning. Udgangspunktet er to gange støtte pr. skole. Men prøv lykken - vi understøtter kunstnermøder til pengene er brugt.
Kontakt også gerne Lena med spørgsmål, sparring med mere.
Er dit kunstnermøde et længere forløb, kan du måske have fordel af at søge huskunstnerordningen hos Statens Kunstfond til at dække udgifter til kunstnerhonorar. Der er frist d. 1. oktober samt til marts 2026. Læs om ordningen her
Er dit kunstnermøde et forfattermøde, så kan I med fordel søge puljen til Levende Litteraturmøder. Frist d. 13. august samt til januar 2026. Læs mere her
