Kultur - og naturrygsæk

Teaterlaboratoriet

For 4. klasser er rygsækken fyldt med eventyr, dramaøvelser og teater.

Forløbet er for Slagelse Kommunes folkeskoleelever.

Forløbet består af tre dele: Forberedelse på skolen, temadag på Slagelse Teater, klassearbejde på skolen. Inden forløbet tilbydes et online orienteringsmøde.

Forberedelse på skolen

Inden besøget på Slagelse Teater arbejder klassen med en forberedende opgave, som stilles af Sjællands Teater. Opgaven tager 30-45 minutter.

Temadag på Slagelse Teater

Temadag på teatret med dramaøvelser og teaterforestilling. Varighed: ca. 4 timer. Teaterforestillingen for skoleåret 25/26 er "Te med Alice" (se vedhæftede billede). I kan se på den uploadede liste, hvornår jeres elever skal til temadag på Slagelse Teater. I må gerne spise medbragt mad i Slagelse Teater.

Transport

Husk at bestille ekstra bus via Movia. Se proceduren for dette i den uploadede fil. 

Klassearbejde på skolen 

Sjællands Teater udarbejder læringssmateriale til 4. årgang, som skolerne kan arbejde videre med i klasserne. Her vil der blandt andet være fokus på det magiske ved nature. Varighed: Mellem 30 minutter og 10 lektioner ud fra lærerens prioritering.

Familieoplevelse med Sjællands Teater

I forbindelse med forløbet vil der også blive afviklet en familieforestillinger på Slagelse Teater. Elevernes familier kan med fordel melde sig gratis ind i Slagelses familiekulturklub, Kulturpiraterne ( https://kulturpiraterne.dk/), for at se mere om teaterforestillingerne. 

Evaluering og videndeling

Kultur- og Natursekretariatet vil sende evalueringsmateriale ud til de deltagende klasser med henblik på at sikre forløbets kvalitet og videndele om læringer ved forløbet.

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Pris:
Gratis

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
4.
Kompetenceområde:
Dansk - Fortolkning, Dansk - Kommunikation, Drama - Dramaproduktion
Fag:
Dansk, Drama
Læringsmål:
Teaterlaboratoriet er udviklet til danskfaget på 4. klassetrin og har som læringsmål, at eleverne:
• kan omsætte mundtlig fortælling til dramatisk udtryk
• bevidstgøres om betydningen af kropssproget
• udvikler indlevelses- og fortolkningsevnen ved at træde i nye karakterer
• oplever, at dramatik er en brugbar udtryksform
• oplever teaterets magi ved selv at komme i teateret

Forløbets læringsmål er koblet til Fælles Måls kompetencemål Fortolkning og Kommunikation og til flg. vejledende færdigheds- og vidensmål:

Krop og drama
• Eleven kan improvisere med kropssprog og stemme.
• Eleven kan deltage i rollelege og rollespil.
• Eleven har viden om enkelt kropssprog.
• Eleven har viden om dramatiske roller.

Oplevelse og indlevelse
• Eleven har viden om enkel poetisk sprogbrug og billeder.
• Eleven kan følge forløbet i en fortælling.