Kannelurer og kapitæler
Glyptoteket er et af de steder i landet, der giver bedst mulighed for at komme tæt på og vurdere antikkens arkitektur og dens direkte indflydelse på nyere tids bygninger. På forløbet skal vi tale om materialer og teknik, nærstudere originale antikke monumenter i form af bygningsdele og arkitektonisk skulptur og undersøge antikkens præg på Glyptotekets egen arkitektur.
Gennem både praktiske gruppeøvelser og fælles dialog får eleverne undervejs mulighed for at stifte direkte kendskab til antikkens arkitektur og sætte ord på deres iagttagelser. Formålet med forløbet er at give eleverne en håndgribelig forståelse af antikkens arkitektur, tilføje en fysisk dimension til fagets øvrige tekstlæsning samt bidrage til forståelsen af den bygningsverden, der omgiver os i dag.
Du kan læse mere om forløbet og få ideer til, hvordan I kan forberede jer og arbejde videre med forløbet efter besøget i lærervejledningen. Lærevejledningen kan downloades længere nede på siden.
Når du booker forløbet online, må du meget gerne notere, om klassen har arbejdet med arkitektur på forhånd.
Alle forløb skal bookes via vores egen hjemmeside senest 7 dage før. Tryk på linket her på siden for at komme over til vores hjemmeside.