Men størst af alt - en fortælling om Fanden og hans oldemor - et forløb med kunstformidler
I dette forløb sættes der fokus på inspiration og fortælling. Eleverne går sammen med en museumsunderviser og et stort ’fortællertæppe’ på opdagelse i museets samling med stop og højtlæsning ved udvalgte værker fra Kim Fupz’ historie. Efterfølgende kigger vi nærmere på detaljer i billederne med fokus på forskellige virkemidler som fx kropssprog, ansigtsudtryk, stemning og farver.
Afslutningsvis skal eleverne lade sig inspirere af et udvalgt kunstværk og digte deres egne fortællinger i form af en skitsetegning.
Der er inkluderet et klassesæt af fortællingen "Men størst af alt" ved booking af forløbet.
I perioden 10.3.-22.3. viser Folketeatret skoleforestillingen Størst af alt, som er en kollage af flere af Kim Fupz Aakesons fortællinger. Vi anbefaler at koble undervisningsforløbet på SMK med en teaterforestilling - ikke samme dag men enten før eller efter. Booking af teaterbilletter samt til SMKs undervisningsforløb i den periode sker hos Folketeatret, Se mere om forestillingen her: Folketeatret forestilling