Koldingbibliotekerne

Demokrati Designere

Nu kan du tilmelde din udskolingsklasse "Demokrati Designere", hvor eleverne op til kommunalvalget skal diskutere et relevant emne. I "Demokrati Designere" lærer de, at tage aktivt og reflekteret del i demokratiske samtaler.

Eleverne lærer at "føre salon" ved at udvikle deres evne til at lytte og forstå andres perspektiver. Samtidig træner de i at indtage et modsatrettet synspunkt, hvilket fremmer både samtaleevner og empati. 

Formål: 
Formålet med forløbet er at styrke elevernes demokratiske dannelse ved at udvikle deres evne til at indgå i kvalificerede samtaler, hvor forskellige synspunkter mødes og nuanceres. Gennem øvelse i at lytte aktivt, forstå andres perspektiver samt argumentere for både egne og modsatrettede synspunkter, opøves elevernes samtalekompetencer og empati.

Forløb: 
Undervisningsforløbet indledes med to lektioner på skolen, hvor læreren introducerer salonens historiske betydning og funktion som ramme for oplysende og demokratisk dialog. Eleverne præsenteres for centrale demokratiske samtaleværktøjer og forbereder sig på at deltage i en salon. Alt relevant undervisningsmateriale er tilgængeligt for download. Download undervisningsmaterialet 

Forløbet afsluttes med en 90 minutters salon på Kolding Bibliotek, hvor biblioteksformidlere faciliterer en dialog om et aktuelt og samfundsrelevant emne med særlig relevans for unge. Salonen skaber rum for refleksion, meningsudveksling og fælles forståelse.

Book en tid:

Tirsdag d. 28. oktober kl. 10
Onsdag d. 29. oktober kl. 10
Torsdag d. 30. oktober kl. 10
Tirsdag d. 4. november kl. 10 
Onsdag d. 5. november kl. 10
Torsdag d. 6. november kl. 10


Download undervisningsmaterialet 

Demokrati Designere

Tilmelding

Fakta

Dato og pris

Tidspunkt:
-
Varighed:
1½ time
Pris:
Gratis
Max deltagere:
30 deltagere

Om tilbuddet

Målgruppe: Grundskolen
Klassetrin:
7., 8., 9., 10.
Kompetenceområde:
Dansk - Kommunikation, Elevernes alsidige udvikling, Samfundsfag - Samfundsfaglige metoder
Fag:
Dansk, Samfundsfag
Læringsmål:
- Eleverne lærer at deltage i en debat, hvor de skal argumentere for et synspunkt, som ikke nødvendigvis er deres eget.
- De lærer at føre en respektfuld diskussion.
- De lærer at forstå, hvordan diskussioner kan hjælpe med at træffe fælles beslutninger.
- De er i forløbet en bidragende deltager.